Органічні добрива
Ці добрива містять практично всі елементи мінерального живлення, хіба що не завжди в необхідній для рослин пропорції. Головна користь органічних добрив - поліпшення мікробного і механічного складу грунту.
Найпопулярніше з органічних добрив - коров'як, або гнойова рідота. Для його приготування потрібний свіжий коров'ячий гній, який заливають водою (у пропорції 1 частина гною - 4 частини води) і ставлять в тепле місце для бродіння, при цьому забезпечують доступ свіжого повітря. Час від часу суміш перемішують. Не раніше чим через 4 дні коров'як можна використовувати. Стійкіші до азоту рослини поливайте розчином, розбавленим в 4-5 разів, а там, де є ризик перегодувати їх, - розбавляйте в 8-10 разів.
Аналогічно готують курячий послід (або будь-якої іншої птиці), що перебродив, настій кінського гною і тому подібне Відходи життєдіяльності кішок, собак або людини для приготування добрив не годяться. Відзначимо, що пташиний послід багатше мінеральними речовинами, чим послід травоїдних тварин. Тому після бродіння його доводиться розводити в 10-15 і більше разів.
Крім того, можна застосовувати і рідке «зелене» добриво. Для цього краще всього підійде кропива або будь-які бобові рослини (люпин, конюшина, люцерна і тому подібне). Зберіть зелену масу цих рослин, залийте водою в пропорції 1:4 і поставте в тепле місце для бродіння на тиждень. Не забувайте настій перемішувати. Після приготування грубі рослинні залишки видалите, розведіть в 2-3 рази і використовуйте. Не дивлячись на простоту приготування органічних добрив, не завжди в кімнаті або на балконі знайдеться місце для відкритої ємності з не дуже приємно пахнучим продуктом. Останнім часом з'явилися концентрати кінського гною (органічні екстракти) в магазинах. При вживанні слідуйте інструкції виготівника.
І останнє питання, яке хотілося б обговорити, - це як відноситися до гуматам, які широко пропонують покупцям. (До препаратів цієї ж групи відносяться і екстракти торфу.) Солі гуминовых кислот дозволяють значно поліпшити структуру грунту, зробити її придатнішою для розвитку коріння. Вони обволікають частинки грунту, підвищуючи його вологоємкість і здатність утримувати елементи живлення. У цьому сенсі вони можуть замінити коров'ячий гній. Але без самих елементів мінерального живлення гуматы даремні. Тому вони можуть вживатися як добавка, але не як основне і єдине добриво. Окрім гуминовых кислот, гуматы зазвичай містять натрій, який у великих дозах може виявитися шкідливим. Якщо є вибір, перевагу віддайте гумату калія.