Світло для рослин
Будь-яка рослина прагне до світла. Причому сонячне світло для них набагато привабливіше будь-якого штучного. Дійсно, замінити рослині сонце дуже важко. Спробуйте в сонячний день включити в кімнаті лампу, і ви зрозумієте, наскільки мало світла вона здатна дати рослинам.
Яке ВІКНО вибрати? Різним рослинам необхідна неоднакова кількість світла. Це залежить від того, в яких екологічних умовах мешкала рослина на батьківщині. Більш всього світло необхідне мешканцям відкритих просторів: високогірних лугів, пустель, саван. До них відносяться всі сукуленти, багато цибулинних рослин. Такі умови створюються на південному, південно-східному або південно-західному вікні.
Хаворция, гастерия, молочай, троянда, бульбові бегонії, більшість кактусів, алое, гиппеаструм, валотта, зефирантес, эукомис і ін.
Крупні дерева також світлолюбні, оскільки для них оптимальні умови верхнього ярусу. Проте у молодому віці їм доводиться розвиватися під запоною лісу, куди проникає лише обмежена кількість світла. Часто молода поросль дерев з'являється лише в «вікнах» - в тих місцях, де загинула крупна рослина і зверху поступає яскраве, але розсіяне світло (прямі сонячні промені можуть не доходити). Але в цих умовах молоде деревце прагне швидше зайняти місце у верхньому ярусі, поки це не зробили інші дерева: воно утворює велике міжвузля, мало гілкується. Пам'ятаєте, що при недостатньому освітленні крупне дерево може досить довго жити, але декілька зміниться його форма зростання.
Деревні фікуси, евкаліпт, гибискус, авокадо, фейхоа і ін.
Крім того, є рослини, які в природі зростають в декілька затінених місцях: у нижньому трав'яному ярусі або на узліссі. Велику частину часу вони отримують яскраве, але розсіяне світло, а сонце сюди заглядає на декілька годинників. Такі умови можна імітувати на східному або західному вікні або недалеко від південного вікна (декілька збоку).
Бальзамін, деякі традесканції, каллизия, сентполия, каланхое, багато бегоній.
Мешканці нижнього ярусу світлих лісів або лісових галявин вважають за краще, коли на них падає розсіяне світло, але не потрапляють прямі сонячні промені.
Азалія, королівська бегонія, лісові кактуси (декабрист, филлокактус і ін.), цикламен, эухарис.
Багато ліан (тобто рослини, що потребують опори) живуть в умовах значного затінювання. Вони можуть непогано зростати на північно-східних, північно-західних і північних вікнах. (Але при цьому потреба в світлі в різних ліан все-таки відрізняється. Серед них попадаються світлолюбні, наприклад бугельвиллея, або циссус.) Дуже мало світла необхідно і трав'янистим рослинам, звиклим до життя під густою запоною лісу. Сюди можна віднести більшість папоротей.
Фікус карликовий, багато филлодендроны і антуриумы, плющ, фатсия, сансевиерия, аспидистра, сциндапсус, папороті.
Пам'ятаєте, що навіть тіньолюбивим рослинам світло необхідне. Не прагнете створити для них дуже густу тінь.
Наші рекомендації по вибору місця для рослини, як і ті, які ви знайдете в інших довідниках, ніколи не можна сприймати як абсолютні (лише на західному вікні і ні на якому другом і тому подібне). Багато рослин володіють великою екологічною пластичністю, і їх з успіхом можна вирощувати як в півтіні, так і на яскравому сонці. Ці рослини вже давно проникли на наші підвіконня і міцно там стримуються, не дивлячись на всі перипетії освітлення і температури. Їх-то ми в першу чергу і рекомендуємо початкуючим: сансевиера, аспидистра, плющ, филлодендрон, фікуси і ін.
Як поліпшити світловий режим? Аби до рослини на вікні поступало більше світла, стекла мають бути чистими. Навіть невеликий шар пилу «забирає» на себе багато світла. Подвійні рами затримують удвічі більше світла, чим один шар скла. Багато рослин краще розвиватимуться, якщо їх на літо ви винесете на балкон. Річ у тому, що в звичайній шибці дуже багато домішок, що затримують ультрафіолетові промені. А саме ця частина спектру діє згубно на багато мікробів і оздоровлює рослини. Аби рослини, розніжені в умовах кімнати, не отримували опіки від ультрафіолету, притіните їх від полуденного сонця на перших порах. Для цієї мети підійде марля або газета.
Важлива особливість світла в приміщенні - те, що він направлений однобічно. Саме до вікон рослини повертає своє листя, направляють зростання втеч, згинаються. В результаті вони «відвертаються» від своїх власників, знаходяться до нас як би спиною. Декілька допомагає регулярний розворот рослин, обрізання тих, що надмірно витягуються або негарно зігнутих гілок, видалення листя, що зблякнуло, мимоволі виявилися в тіні. Зазвичай повертають рослини двічі в сезон - восени і весною, а останні прийоми застосовують в міру необхідності.
Проте є рослини, які не люблять розвороту, наприклад кактуси. Зміна положення сонця для них - сигнал небезпеки (у природі це буває, лише якщо рослину повалили, пошкоджена коренева система і при інших несприятливих діях). При розвороті або при зміні освітлення кактуси, які збираються квітнути, можуть скинути бутони або перетворити їх на звичайні втечі.
Сонячне тепло. Окрім світла, рослина отримує від сонця тепло. Це і корисно, і шкідливо. У природних умовах листя і стебла рослини знаходяться над грунтом і пристосовані до тепла. А ось коренева система знаходиться під землею, де відносно прохолодно. У кімнаті рослина вимушена жити в невеликому об'ємі грунту, в горщику, який помітно нагрівається з освітленого боку. Багатьом рослинам це подобається, а для азалий, наприклад, прогрівання земляної грудки і зовсім згубно. Декілька пом'якшує температурний режим грунту керамічний горщик: через пори проникає волога і, випаровуючись, декілька охолоджує стінки горщика. Якщо ви перенесете ваших зелених вихованців на літо в сад і укопаєте горщик в землю, вони будуть вам дуже вдячні.
Особливо небезпечне сонячне тепло акваріумам з рослинами. Маленький замкнутий об'єм повітря швидко прогрівається, температура може швидко зрости до 45-50°С, викликаючи термічні пошкодження. Це обов'язково потрібно враховувати при розміщенні вологолюбних рослин.
Додаткове освітлення. Якщо ви обмежені у виборі вікон і на північному вікні вам неодмінно хочеться мати світлолюбні рослини або при південній орієнтації - мешканців тіні, то можна і в цій ситуації знайти вихід.
Розмістите теплолюбиві рослини в глибині кімнати, куди лише на півгодини в день заглядає уранішнє або вечірнє сонце. На північному вікні доведеться влаштувати підсвічування за допомогою люмінесцентних ламп або спеціальних фитоламп. Звичайні лампи розжарювання дають надто багато тепла. Корисно, аби лампа мала відбивач, який збільшить освітленість рослин.
Відстань від лампи до рослини може бути 15-50 см залежно від швидкості росту рослин, що підсвічуються, і від того, чи багато тепла виробляє лампа. Пам'ятаєте, що, збільшуючи відстань в кожних двічі, ви зменшуєте кількість світла в 4 рази.
Має значення не лише кількість, але і якість світла. При штучному освітленні зазвичай порушується баланс між різними частинами спектру, а це неминуче позначиться на зростанні наших зелених друзів. Пам'ятаєте: електричне освітлення може бути лише доповненням до сонця, замінити повністю денне світло досить важко.
У передпокої, ванні, в глибині кімнат з вікнами на північ, в кімнатах з темними шпалерами, щільними завісами або жалюзі дуже мало природне світло. Тому там особливо важливий підбір тіньовитривалих видів і штучне підсвічування. Там, де ви не зможете забезпечити рослинам достатнього освітлення, краще обійтися штучною зеленню і кольорами.
Скільки годинників світла потрібно рослинам щодня? Світло рослинам необхідне не лише для фотосинтезу, але і для регуляції ростових процесів. Якщо з точки зору фотосинтезу рослині все одно, чи отримати одну годину інтенсивного світла або 24 години слабкого світла, то для процесів зростання і розвитку рослини це величезна різниця.
У лютому багато кімнатних рослин рушають в зростання. Освітлення при цьому може бути і слабким (похмурий лютий), але рослинам на підвіконні все одно здаватиметься, що настало час зростання - весна. Воно визначається по збільшенню довжини дня незалежно від інтенсивності освітлення.
Навпаки, зменшення довжини дня осінню рослини сприймають як сигнал до зимового спокою. Амарілліс (на відміну від гиппеаструма), каладиум, глориоза можуть повністю скидати листя при зменшенні дня менше деякої граничної довжини.
Каланхоє, кактус-декабрист, хризантема і деякі інші рослини потребують строго певної кількості світлого годинника, який потрібний їм для стимуляції цвітіння. Надзвичайно важливе значення має правильне чергування дня і ночі. Якщо регулярно переривати нічний спокій цих рослин, включаючи електричне освітлення, вони можуть і не зацвісти. Дивно, але хапає всього 2-5 хвилин слабкого світла, аби рослина «прокинулася» і «збила режим».
Якщо ви любите посидіти глибоко за північ або часто встаєте і запалюєте світло вночі, то не доводиться дивуватися, що і ваші зелені друзі теж страждають від безсоння і можуть не порадувати вас довгожданим цвітінням. На щастя, серед кімнатних рослин порівняльні трохи таких, які квітнуть в строгій залежності від довжини дня.